OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Záhradné

imageFialka záhradná

Fialka záhradná či sirôtka  je jednoročná (alebo ozimná) až dvojročná bylina z čeľade fialkovité (Violaceae).

Dorastá do výšky 15-30 cm. Listy sú jednoduché, väčšinou stopkaté, čepeľ listov je vajcovitá až pozdĺžna, na okraji je vrúbkovano - pílovitá. Na báze listov sú palisty, ktoré sú pomerne veľké (3-5 cm dlhé);

hrubo zubaté alebo hlbšie delené. Na kvetnej stopke sú 2 listene sú umiestnené v hornej polovici stopky. Kvety niekedy voňajú, inokedy sú nevonné, prívesky kališných lístkov sú relatívne veľké. Koruny sú najčastejšie 4-6 cm vysoké. Pestuje sa mnoho kultivarov, preto sú koruny v rôznych farbách (biel

e, žlté, oranžové, modré, fialové, purpurové + kombinácia farieb). U nás kvitne od marca do októbra. Plodom je tobolka.

 

 

 

imageRUŽA

Ruža patrí do čeľade ružovitých (Rosaceae). Do tejto čeľade patria aj jahoda, jabloň, hruška, čerešňa, slivka, malina či trnka. Rod ruža sa radí ku krom, ktoré sa vyznačujú typickým vzrastom : z bázy vyháňa viacero výhonkov rovnakej hodnosti, ktoré sa zväčša viacnásobne rozvetvujú. Listy ruží sú nepárnoperité. Všetky rody ružovitých majú rovnakú stavbu kvetu - vyznačujú sa piatimi lupienkami (okvetnými lístkami) a rovnako piatimi kališnými lístkami. Plnokvetosť ruží a ich rozdielnosť spôsobuje premena tyčiniek na okvetné lístky (čiastočne to platí aj pre čnelky). Kvety sa tak delia na jednoduché (do 10 lupienkov), poloplné (11-20 lupienkov), plné (21-40 lupienkov) a veľmi plné (viac ako 40 lupienkov).

 

 

 

 

RODODENDRONimage

Niet krajšie kvitnúceho kríka, ako je rododendron. Obsypávajú ho nádherné veľké kvety, ktoré na jar vytvoria neprekonateľnú symfóniu farieb – od bielej po fialovú a od žltej po červenú. Blíži sa vhodný čas na jeho výsadbu.

Rodové meno tohto bohato a exoticky kvitnúceho kríka Rhododendron sa skladá z dvojice gréckych slov: dendron – imagestrom a rhodon – ruža. Jeho názov teda doslova znamená ružový strom a toto pomenovanie verne odzrkadľuje jeho vzhľad (počas kvitnutia stromček obsypaný kvetmi) a odkazuje nás k najstaršej kultúrnej odrode z okrasných rastlín – k ruži. Sortiment tohto rodu tvorí množstvo veľkostných a tvarových typov aj farebných kultivarov od nízkych opadavých i poloopadavých azaliek, vhodných do skalkových partií, cez kompaktné nízke vždyzelené rododendrony až po veľkokveté vysoké kríky, vhodné do polotieňa pod stromy. V ponuke sú kultivary kvitnúce od marca až do júna, hoci hlavné obdobie kvitnutia je v máji a júni.

 

 

Kvitnúce lomikameneimage

Skoro na jar dostať v kvetinárstvach kúpiť kvitnúce lomikamene (Saxifraga x arendsii). Ide o nenáročné nízke trvalky alebo skôr skalničky, ktoré v ostatnom čase nachádzajú uplatnenie v moderných záhradách, átriách, štrkových záhonoch a dokonca aj vo vegetačných nádobách. Kvitnú podľa druhu od marca do mája bielymi, ružovými alebo červenými kvetmi. Lomikamene tvoria kompaktné husté koberčeky, ktoré pekne vyzerajú v malých skupinkách. Ich listy sú celoročne zelené a nádherné aj v spojení s ľadom a srieňom. Lomikamene väčšinou netrpia chorobami ani škodcami. Sú pestovateľsky nenáročné − postačí občas vybrať staršie trsy a rozdeliť ich. Najkrajšie sa rozrastú v polotieni a vo vlhkej humóznej pôde. Lomikamene sú výbornou voľbou do minimalistických záhrad.

 

Očarujúce magnólieimage

Magnólie patria k najkrajším drevinám našich záhrad. Nie vždy však ich rozmery umožňujú vysadiť si tie najznámejšie druhy, akým je napríklad magnólia Soulangova(Magnolia Soulangiana). Tento druh totiž dorastie do šírky 5 až 7 m, môže teda zabrať značnú časť záhrady. Rez v prípade magnólií nie je vhodný, a tak imagesi tento druh zadovážte iba v prípade, že bude mať dostatok priestoru. Oveľa menej miesta zaberie magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata, na obrázku), ktorá kvitne v tomto období. Je podstatne nižšia, väčšinou 2 až 3 m vysoká i široká a rozkvitá ešte pred olistením. Obľubuje kyslejšiu výživnú vlhkú pôdu a vhodnejšie je sadiť ju na chránené slnečné miesto (jej kvety môže niekedy poškodiť mráz).