Horec krížatý
Táto trváca bylina pretrváva obdobie vegetačného pokoja krátkym podzemkom. Jeho husto olistená byľ dosahuje výšku 10 – 40 cm. Nápadným poznávacím znakom sú podlhovasté trojžilové kožovité listy, ktoré sú usporiadané výrazne do kríža, čo sa odzrkadľuje i v jeho druhovom názve. Prídavné meno cruciata pochádza z latinského slova crux – kríž. Do kríža sú umiestnené i modré kvety, ktoré vyrastajú v pazuchách stredných a horných listov. Každý z nich sa skladá z krátkeho kalicha a koruny zvončekovitého tvaru. Korunné lupienky sú zoradené v ľavotočivej skrutkovici, čo si vnímavý pozorovateľ môže všimnúť pri pohľade na púčiky.
Horček brvitý
Táto bylina púta pozornosť svojím nádherným vzhľadom pri prechádzkach jesennou prírodou najmä v období, keď už kvitnú iba máloktoré druhy. Prvé kvitnúce jedince sa objavujú ešte v auguste, posledné v novembri. Známa je aj pod synonymom pahorec brvitý, v botanických kruhoch je používané pomenovanie Gentianella ciliata, resp. synonymum Gentianopsis ciliata. Zaraďuje sa do čeľade horcovité (Gentianaceae).
Patrí k trvácim alebo dvojročným druhom. Dužinatá stonka dorastá do výšky 10 – 30 cm. Môže byť jednoduchá alebo rozkonárená, štvorhranná, olistená. Úzke jednožilové protistojné listy sú končisté podlhovastého tvaru. Podľa toho, či je byľ jednoduchá alebo rozkonárená, na jej vrchole vyrastá jeden alebo tri kvety. Pravidelný štvorpočetný kvet sa skladá zo zeleného lievikovitého kalicha a modrej koruny.
Konvalinka
10-30 cm vysoká trvalka s rozkonáreným plazivým podzemkom;
listy sú zvyčajne 2, sú veľké, elipsovité, holé, tenké, sviežozelenej farby a
v dolnej časti sú obalené do presvitavých pošvových šupín; byľ - stvol je
priamy, zakončený jednostranným strapcom 5-8 kvetov bielej farby, do
polovice zrastené okvetie zvonkovitého tvaru veľmi príjemne a intenzívne
vonia; plodom je červená bobuľa.
Blyskáč jarný
Rastie na vlhkých tienistých stanovištiach - prameniská, mokrade, brehové porasty, lužné lesy, záhrady a parky; je významným jarným druhom vytvárajúcim jarný aspekt v listnatých lesoch;
V SR je na celom území pomerne hojný;
trváca 5-15 cm vysoká bylina s poliehavou až vystúpavou stonkou. Prízemné listy sú dlhostopkaté, mäsité, srdcovito vajcovité až okrúhlo obličkovité a na okraji celistvookrajové až vrúbkované, byľové sú krátkostopkaté, po odkvitnutí sa v ich pazuchách vyvíjajú rozmnožovacie pahľúzky. Kvety sú stopkaté, 2-3 cm veľké so žltozeleným kalichom a zlatožltou, lesklou korunou, korunné lupienky sa navzájom neprekrývajú. Plodom je nažka s mäsitým výrastkom, ktorú roznášajú mravce.