OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Horské

Brusnica Čučoriedková a Brusnica ObyčajnáBrusnica obyčajná

Kríček s opadávajúcimi listami (bez hnedých bodiek), zelenkastoružovými kvetmi a čiernymi bobuľami s belasým peľom. Kvitne od mája do júna.

Rastú vo vyšších polohách, najmä v riedkych ihličnatých lesoch a na holinách, kde často tvoria  veľké súvislé porasty. Ukazovateľ kyslej pôdy (brusnica viac, čučoriedka menej).

Brusnica čučoriedkováZbierame mladé listy od júla do augusta, plody, prípadne vňať (bylinné vŕšky). Listy zošmýkame pozorne z konárikov, ktoré nemajú plody (nie naraz veľa, aby sme ich nepoškodili), alebo s plodmi, ktoré potom oddelíme. Sušíme rýchlo prirodzeným teplom (umelým pri 40 °C). Plody zbierame len úplne zrelé a to ručne, alebo opatrne hrebeňmi. Čučoriedkové plody uschovávame nad kysličníkom vápenatým.

 

Prvosienka Holáimage

Túto krytosemennú dvojklíčnolistovú rastlinu zaraďujú botanici do čeľade prvosienkovité (Primulaceae). Patrí k jarným vzácnym skvostom, pretože jej výskyt je značne obmedzený. 

Stonka je dužinatá, bezlistá, odborníkom známa pod názvom stvol. Listy vyrastajú tesne pri zemi a vytvárajú prízemnú ružicu. Kvety sú zložené zo zeleného kalicha a žltej koruny. Tvoria súkvetie okolík. 

Zemepisník Mapovitýimage

Kôrovitý lišajník – celou stielkou prirastený o podklad. Stielka obyčajne žltá, žltozelená (miestami až šedožltá) a lesklá. Na povrchu má množstvo čiernych nepravidelne tvarovaných apotécií,ktoré svojím tvarom(spolu s žltou stielkou) pripomínajú mapu. 

Takmer vždy býva olemovaný čiernym niekoľko mm širokým lemom. Tvar je veľmi variabilný.

 
 
 
Plesnivec Alpínskyimage
Táto trváca husto bieloplstnatá bylina s riedko olistenou stonkou je typická zvláštnym tvarom kvetov. Na konci byle vyrastá zdanlivo jeden kvet, v skutočnosti však ide o súkvetie – dvojnásobne zložený kvet, v ktorom hviezdicovito rozložené nerovnako veľké bielo plstnaté listene napodobňujú kvetný obal a drobné žlté úbory pripomínajú vnútorné pohlavné orgány – piestiky a tyčinky.

Striebrobiely jas rastliny je spôsobený niekoľkonásobným odrazom a lomom svetla na hustej spleti chĺpkov, ktoré sú prestúpené vzduchovými mechúrikmi. Kvety opeľuje hmyz, suché nepukavé plody – nažky – rozširuje vietor.