Alchemilka obyčajná (Alchemilka xanthochlora )
Výskyt : rastie zväčšia na vlhkých lúkach a pasienkoch, popri potokoch od nížin až po horské oblasti.
Kvitne : od mája do septembra.
Zber : zbierame kvitnúcu vňať alebo len prízemné lístky. Sušíme prirodzeným teplom.
Úžitok : osoží pri hnačke a ženských chorobách, urýchľuje hojenie rán, kožných vredov, ekzémov a vyrážok. Posilňuje maternicu a tým uľahčuje pôrod. Odstraňuje tiež slabosť svalov a končatín. Najčastejšie sa používa v kombinácii s kapsičkou pastierskou a rebríčkom.
-
Baza čierna ( Sambucus nigra )
Výskyt : rastie medzi krovím, na okraji lesov a hájov, pri plotoch, okolo stavenísk a rumoviskách.Kvitne : od mája do júla.
Zber : zbierame kvety a plody. Kvety orezávame v suchom počasí a sušíme zavesené za hlavnú stopku na motúze. Chránime pre svetlom a vlhkom. Mladé lístočky a výhonky sa zbierajú v apríli a máji, kvety v lete.
Úžitok : pri prechladnutí ( zvyšuje potenie a znižuje horúčku ), mladé listy osožia pri jarných kúrach napomáhajúcich látkovú premenu. V homeopatii proti nočnému poteniu. Zvyšuje obrany schopnosť organizmu. V kombinácií s lipou a materinou dúškou účinne pomáha proti kašlu.
Použitie :
Potopudný prostriedok pri horúčkových ochoreniach - 2 čajové lyžičky kvetov zaliať 1/4 litra vriacej vody a 10 minút nechať spariť. Na poptenie vypiť dve šálky.
Upozornenie : rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Nezamieňať s ostatnými druhmi bazy.
Borák lekársky (Borago officinalis)
-
Výskyt : rastie v teplejších krajoch na poliach a rumoviskách.Kvitne : od mája do septembra.
Zber : zbierame kvet alebo aj vňať na začiatku kvitnutia prípadne len listy. Sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 35 stupňov.
Pestovanie : borák nie je náročný, vyžaduje slnečnú polohu a ľahkú, suchú a dobre priepustnú pôdu. Vysievame ho na jar priamo na záhon. Ďalšie roky sa dobre množí samovýsevom. Jeho blízkosť dobre prospieva jahodám, paradajkám a ružiam.
Úžitok : osoží pri chorobách močových ústrojov a dýchacích ciest. Potné kúry napomáhajú látkovú premenu. Obsahuje vitamín C, má vysoký obsah vápnika, draslíka a minerálnych solí. POvzbudzuje ducha a telo a znižuje krvný tlak. Šťava z čerstvých listov pomáha pri depresiách a nervovom vypätí.
Použitie :
V kuchyni : Mladé listy sa používajú do šalátov, pomazaniek a syrov. Používajú sa aj šťavnaté stonky. Kvety môžu slúžiť ako dekorácia.
Upozornenie : Niektoré rastliny z čelade borákovitých môžu ostrými chlpmi vňate spôsobiť kožné vyrážky a zápaly. Pri zbere, sušení a úschove pozor.
-
Borievka obyčajná(Juniperus communis)
Výskyt : rastie na suchých stráňach, piesočnatých a skalnatých miestach.Kvitne : od apríla do mája.
Pestovanie : darí sa jej všade, kde je teplo a sucho.
Zber : Zbierame drevo, plody a vršky. Drevo sa zbiera bez kôry zo silnejších kmeňov a konárov a reže sa na polienka. Plody zbierame v jeseni len úplne zrelé a zdravé. Vršky zbierame od mája do septembra.
Úžitok : napomáha látkovej premene. Osoží pri nadúvaní, dezinfekcii tráviaceho traktu a pri vodnatielke. Má dezinfekčný a močopudný účinok na močové cesty pri piesku a kameňoch v obličkách a zápaloch obličiek.
Požitie :
Odvar :jednu až dve polievkové lyžice plodov zalejeme 400 ml vody. Varíme 3 minúty a necháme luhovať 30 minút. Precedený odvar užívame trikrát denne 80-120 ml 15 minút pred jedlom. Jeden cyklus liečenia trvá 20 dní. Liečeenie sa uskutočňuje pod lekárskou kontrolou.
Divozel malokvetý (Verbascum thapsiforme)
Výskyt : okraje lesa, rúbaniská, sutiny.
Kvitne : od júna do októbra.
Zber : zbierame kvety a to spravidla ráno, kým sú kvety rozvité.
Úžitok : pri chorobách dýchacích ciest, najmä pri suchom i čiernom kašli, reume a ťažko zhojiteľných ranách.
Použitie :
Odvar : 50g usušenej rastliny na 1/2 litra vody sa používa pri chronickom kašli
Tinktúra : Pri chronickom, suchom kašli používajte 20 ml tinktúry denne
Ďatelina lúčna (Trifolium pratense)
Výskyt : Rastie na lúkach a lesných svetlinách.
Kvitne : od mája do októbra.
Zber : Zbierame kvet, a to červené alebo svetlokarmínové plné kvetné hlávky bez podporných listov. Sušíme riedko rozložené pri teplote 35 stupňov.
Úžitok : Osoží pri hnačke. Používajú sa aj ako prečisťujúci prostriedok pri kožných ochoreniach, je vhodná aj pri kašli. V 30 rokoch bola obľúbená ako prostriedok proti rakovine.
Použitie :
Pri kašli : 4-6 usušených kvetných hlávok zaliať 1/4 litra vriacej vody a 15 minút nechať spariť.Piť 2-3 šálky denne, sladiť medom.
Čerstvá : popučte a prikladajte na bodnutia hmyzom.
-
Hluchavka biela ( Lamium album )
Výskyt : pri cestách, múroch a plotoch.Kvitne : od mája do septembra.
Zber : zbierame kvitnúcu vňať alebo len biele kvety korunky bez kalichov. Sušíme pri teplote 35 st.
Úžitok : pri chorobách dýchacích ciest, pri menštruácií, pri hemoroidoch, má vplyv na centrálnu nervovú sústavu, upravuje stolicu a napomáha látkovú premenu.
Použitie :
Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a nechá sa krátko vyluhovať.
Obklady : 3 vrchovaté čajové lyžičky na 1/2 litra vody. Zaparíme a krátko vyluhujeme. Navlhčíme plátno záparom a prikladáme teplý obklad.
-
Hloh obyčajný (Crataegus oxyacantha)
Výskyt : rastie na stráňach a okrajoch lesa.Kvitne : od mája do júna.
Zber : zbierame biele kvety alebo bielo kvitnúce bylinné konce konárov (bez drevnatých častí), čiže listy s kvetmi, prípadne len samé listy, ako aj zrelé červené plody, všetko len z divorastúcich rastlín. Sušíme pri teplote do 35 stupňov. Uchovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.
Úžitok : Osoží pri srdcových ochoreniach, predovšetkým pri stareckom srdci, začínajúcej srdcovej slabosti a nedostatočnom prekrvení srdcového svalu. Je vhodný pri rehabilitácii po infrkte myokard a liečbe klimanterických potiaži.
Požitie :
Prostriedok na ochranu a posilnenie srdca. : Čajovú lyžičku usušených kvetov alebo listov zalejete v šálke vriacou vodou. Necháte štvrť hodiny vylúhovať, preceďte a osladte medom. Denná dávka - 3 až 4 šálky.
Tinktúra : ZDobré umyté plody hlohu (môžu byť aj sušené) v pomere asi 1 ku 10 dáme do 40-50% liehu macerovať na 14 dní. Uzavretú nádobu uložíme na teplé miesto a občas ňou potrasieme. Po prefiltrovaní a miernom vytlačení plodov dáme tinktúru do flačtičky z tmavého skla s dobrým uzáverom. Pri ťažkostiach užívame 10-30 kvapiek, ktoré zapíjame vodou alebo minerálkou. Tinktúra je výborným prostriedkom proti vysokému krvnému tlaku a pri ťažkostiach (návaloch) v klimantériu.
Jahoda obyčajná( Fragaria vesca )
Výskyt : rastie v ihličnatých a listnatých lesoch na slnečných miestach.
Kvitne : od mája do júna.
Zber : zbierame mladé listy v čase kvitnutia alebo koreň a zrelé plody.
Úžitok : čaj z listov napomáha látkovú premenu, osoží najmä nervóznym a málokrvným osobám, ináč aj pri kataroch žalúdka a čriev, pri chorobách močových ústrojov a hemoroidoch.
Použitie :Pri črevných poruchách a hnačkách : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 litrom vriacej vody a 10 minút nechať vyluhovať. Piť 3 šálky denne.
Materina dúška( Thymus serpyllum )
Výskyt : rastie na suchých a slnečných miestach, najmä na lúkach, stráňach a kopcoch.
Kvitne : od apríla do septembra.
Zber : zbierame kvitnúcu vňať, sušíme pri teplote 35 st. Suší sa v malých zväzkoch. Zbiera sa od mája do júna.
Úžitok : pri chorobách dýchacích ciest, poruchách trávenia a zápaloch močových ciest.
Použitie : 1 vrchovatá čajová lyžička sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.
Nechtík lekársky( calendula officianalis )
Výskyt : pestuje sa.
Kvitne : od apríla do septembra.
Zber : zbierame celé plnokveté úbory, alebo len lupienky.
Úžitok : pri chorobách žlčníka a pečene, hojenie rán, zbavuje telo toxínov, plesne nôch, spôsobuje potenie, upravuje menštruáciu.
Použitie : 1 vrchovatá čajová lyžička sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.
Liečvý čaj :2 lyžičky suchých kvetov zalejte 2 pohármi horúcej vody.
Sedací kúpeľ:100 g sušenej byliny alebo 4 hrste čerstvej byliny.
Masť : 500 g bravčovej masti sa rozohreje ako na vyprážanie rezňa, pridá sa doň 4 plné hrste čerstvých nadrobno narezaných kvetov a krátko sa popraží. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do fliaš. Skladujeme v chladničke.
-
Ruža šípová (Rosa canina)
Výskyt : Rastie v hájoch i na stráňach, medzi krovím, pri cestách a plotoch.Kvitne : od júna do júla.
Zber : Zbierame zrelé tvrdé šípky. Sušíme prirodzeným teplom, dosušujeme v miestnosti pri teplote do 35 stupňov. Neodporúča sa skladovať dlhšie ako jeden rok.
Úžitok : Zdroj mnohých vitamínov. Osoží pri chorobách močových orgánov, pri močových a obličkových kameňoch. Pôsobí prečisťujúco a protizápalovo.
Použitie :
Pri nachladnutí : 2 čajové lyžičky šípok dať do 1/4 litra vody a 10 minút variť.
-
Šalvia lekárska ( Salvia officinalis )
Výskyt : na suchých svahoch, darí sa jej v suchšej vápnitej pôde.Kvitne : od júna do júla.
Zber : zbierame listy a vňať ešte skôr než rastlina kvitne, viac krát do roka.
Úžitok : osoží pri kašli, poruchách trávenia, čistí krv, vhodná ako korenina do polievok a jedál. Lieči zápal ústnej dutiny, hltana a krku.
Použitie :
Zápar : 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.
Ocot : kvetmi naplníme fľašu až po hrdlo, zalejem octom a dáme na 14 dní na slnečné a teplé miesto
-
Trnka obyčajná (Prunus spinosa)
- Výskyt : Rastie na slnečných krovinatých stráňach a rúbaniskách, pri cestách a na skalných miestach.
-
Kvitne : od apríla do mája.
Zber : Zbierame kvet alebo listy a plody. Úplne rozvité kvety odtŕhame ručne a sušíme prirodzeným teplom, aby si zachovali bielu farbu. Plody zbierame celkom zrelé v jeseni pred mrazom ( na jedenie sú však súce len po prvých mrazoch ). Sušíme ich umelým teplom do 40 stupňov.
Úžitok : Odvar z kvetu osoží pri zápche a tvrdej stolici. Plody sú sťahujúcim prostriedkom proti hnačke a zvonka ako kloktadlo. V surovom stave sa spracuvávajú na ovocné vína, extrakty a lekváre. Kvet, listy a aj plody pôsobia pri chorobách močových orgánov a napomáhajú látkovú premenu.
Poznámka : Rastlina vo väčších dávkach môže spôsobiť otravu.
-
Šalvia lekárska ( Salvia officinalis )
-
Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)
Výskyt : Rastie na vlhkých lúkach, na okrajoch lesov, v kroví a prikopách.Kvitne : od mája do septembra.
Zber : Zbierame podzemok s koreňmi od jesene do jari. Očistíme ich, rýchle ale dobre umyjeme v tečúcej vode a zavesené na motúze sušíme pri teplote 35 stupňov.
Úžitok : Osoží pri neurotických stavoch podráždenia, nespavosti ako aj pri žalúdočných neurózach a črevných poruchách. Znižuje krvný tlak.
Použitie :
Pri nespavosti : 2 čajové lyžičky drogy dať do studenej vody, nechať zovrieťa 10-12 hodín luhovať. Piť 2-3 krát denne jednu šálku.
Macerácia : 2 lyžičky posekaného koreňa namočte do šálky zo studenou vodou na 8 až 10 hodín. Užívajte ako upokojujúci nápoj pri rozrušení a nespavosti.
Poznámka : Valeriánu neužívajte bez prestávky dlhšia ako 2-3 týždne.
-
-
Veronika lekárska ( Veronica officinalis )
Výskyt : rastie v hornatých krajoch na výslní lesov, na trávnatých stráňach, suchých lúkach, medzi krovím a pod.Kvitne : od júna do augusta.
Zber : zbierame kvitnúcu vňať.
Úžitok : osoží pri chorobách dýchacích ústrojov, zápale močových ciest, poruchách trávenia, povzbudzuje chuť do jedla, podporuje potenie, zvyšuje vylučovanie hlienu a moču, napomáha látkovú premenu.
Požitie :
Zápar : 2 plné čajová lyžička na 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, používať pri zažívacích poruchách, hnačkách, kašli a nachladení, ale aj ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla.
-
Veronika lekárska ( Veronica officinalis )